S pomalu docházejícími zásobami fosilních paliv musíme hledat lepší obnovitelné zdroje energie. Jedním takovým jsou solární články. Jejich výroba je obvykle drahá a spotřebuje se jí zhruba stejně energie, jako jí za svou životnost vyrobí. Nové plastové solární články nabízí jednoduchou výrobu a dobré mechanické vlastnosti.
Vědci se výrobou solárních článků, jejichž základem je nějaký druh polymeru, zabývají již dlouho. Zásadním problémem je nízká účinnost. U nejběžnějších článků se pohybuje kolem 10-ti % a u těch nejdražších polovodičových dosáhne až 30 %. Oproti tomu dnešní plastové se stěží blíží ke dvěma procentům. Nyní se podařilo vylepšit technologii výroby založenou na polymeru 3-hexyltiofenu a metano-fullerenech (fullereny s navázanými molekulami metanu) tak, že články dosáhnou účinnosti 4,4 %. Stále je to málo, ale vzhledem k tomu, že výroba je stále levná, bude dosaženo nižší ceny za kilowatt výkonu než u článků s vyšší účinností. Konkrétní ceny ani přesné srovnání se stávajícími technologiemi není zatím k dispozici.
Velkou předností plastových solárních článků je ohebnost. Můžeme s nimi pokrýt tvarově složitý povrch auta, střechy budov, a dokonce je zabudujeme do našeho oblečení, kde potom budou dodávat energii pro řadu elektronických zařízení, která nosíme s sebou. Jak jsem již zmínil, zásadní je, zda energie články vyrobená za dobu jejich životnosti bude výrazně vyšší, než ta spotřebovaná pro jejich výrobu. Zároveň s tím musí být cena na takové úrovni, aby se jejich použití vyplatilo alespoň jako pomocný zdroj elektřiny v síti. Solární energie by při masovém rozšíření pokrývala základní spotřebu, energetické špičky a zamračené počasí by kryly především atomové elektrárny doplněné vodními a přečerpávacími.
Vývoj solárních článků jde rychle dopředu. Nedávno jsem psal o solárních článcích ze špinavého křemíku, výzkumníci také zkoušejí výrobu naprašováním a velkou perspektivu mají barvivové solární články. Při takto rychlém pokroku se solární energie stane již brzy běžnou součástí našich životů ve větším měřítku než na kapesních kalkulačkách.
Starší příspěvek: Inteligence samoreplikujících se robotů
Novější příspěvek: Vstřikování vody do motoru
Martin Šrubař © 2003 - 2014
Kontakt | O autorovi | Redakční systém