S tím jak jdou ceny ropy nahoru, hledají aktivněji i nová naleziště. Najít obyčejnou ropu je už obtížné, ale když vezmete zavděk asfaltem, najednou se z Kanady stane ropná velmoc s největšími zásobami ropy na světě. Jak je to možné? Může za to bitumen.
Bitumen je v doslovném překladu z angličtiny asfalt. V souvislosti s těžbou ropy v Kanadě jde o přírodní asfalt, který vzniknul tak, že ropa kdysi vytekla do písku v okolí dnešního města Fort McMurray v kanadské provincii Alberta. To, co mohlo, se z ní vypařilo a zůstal asfalt smíchaný s pískem. Jedná se o návrat k těžbě asfaltu po několika stoletích. Když se ropa příliš nevyužívala, těžil se asfalt, ani ne tak na stavbu cest jako na utěsnění lodí. S rozmachem zpracování ropy se asfalt stal vedlejším produktem po destilaci lehčích uhlovodíků a z lodí se přesunul na silnice. Nyní, když je ropy nedostatek, začíná se těžba asfaltu opět vyplácet. Tentokrát neděláme asfalt z ropy, ale ropu z asfaltu.
Nejdříve se z asfaltu musí odstranit pevné nečistoty, což je zejména písek. To se provede smísením bitumentu horkou vodou a rozpouštědly a následnou filtrací. Tak dostaneme čistý asfalt – to jsou velmi molekuly uhlovodíku, které mají k ropě daleko. Musí nastoupit další operace – krakování, čili dělení dlouhých molekul těžkých uhlovodíků na menší. Provádí obvykle buď vodní parou za vysokých teplot, nebo za nižších teplot vodíkovým plynem za přítomnosti katalyzátorů. Vzniklá ropa má výbornou kvalitu a neobsahuje síru, která ropu obvykle degraduje.
Rčení o zlatém dolu bude brzy nahrazeno ropným dolem. Náklady na výrobu jednoho barelu ropy tímto způsobem jsou asi jen 10 dolarů. Je-li dnes cena ropy výše než na 60-ti dolarech; výše marže je skutečně impozantní. Náklady jsou nízké i přesto, že pro jeden barel ropy, je nutné vytěžit 2 tuny bitumenu a přeměna asfaltu v ropu je tak energeticky náročná, že se plánuje v dané oblasti postavit jadernou elektrárnu speciálně pro účely těžařů.
Ropná společnost Total oznámila koupi firmy Deer Creek, která plánuje v Kanadě těžit ropu výše popsaným způsobem. Akcie kupované společnosti hned vyskočily o 39 %, čímž se z nich stala nejhorší investice tohoto typu. Total už vlastní 50 % jiné "bitumenové společnosti"; je vidět, že myslí dopředu. Ale i na vás ještě čeká mnoho společností spoléhajících na rizikové investory. Ropy v bitumenu je dost. V Kanadě nejméně pro rentabilní výrobu 174 miliard barelů ropy.
Dokud někdo nevymyslí způsob skladování vodíku za stejných nákladu jako ropných derivátů, ropné společnosti se o své zákazníky bát nemusí.
Starší příspěvek: Hologramy – mapa Prahy velká 3 mm
Novější příspěvek: Procesory nové generace s inteligencí
Martin Šrubař © 2003 - 2013
Kontakt | O autorovi | Redakční systém