Skok na obsah

Techblog > Kosmonautika > Evropa míří na Měsíc

[CNW:Counter] TOPlist
4. 3. 2003 - Kosmonautika

Evropa míří na Měsíc

V červenci má odstartovat první evropská mise na Měsíc. Tato a také další mise ESA jsou zatěžovány problémy s raketami Ariane 5, takže termín startu není definitivní, ale sonda, která má zkoumat povrch měsíce z jeho orbitu, prochází poslední fází testů. Let této sondy bude mimo jiné výjimečný tím, že jejím pohonem bude iontový motor. Ten má tu výhodu, že má vysoký specifický impuls, tzn., že na málo paliva, vyvine velké množství kinetické energie. Bohužel současné motory mají nízký tah, takže let k Měsíci bude trvat 15 měsíců (s malým "m") a trajektorií letu bude spirála, jak se sonda bude pomalu vzdalovat od Země. O tomto a dalších projektech ESA si můžete přečíst v článku Europe targets the Moon.

Napsal Martin Srubar v 18:21 | Komentáře (1)
Dočetli jste článek? A co nyní?
Pokračujte třeba čtením starších či novějších článků na obdobná témata v této rubrice. Nebo se podívejte na titulní stránku, co je nového. > Přejít na titulní stránku
Pokud máte čas a chcete si počíst, doporučuji archív. > Přejít na archív
Jestli vás zajímá něco konkrétního, vyhledejte si na Techblog.cz právě to své téma.

Weblog pro ty, které zajímá věda a technika.

Téma…

Časopis 21. století

Časopis 21. století
Časopis 21. století je nejznámější a nejoblíbenější vědecko-technický časopis. Na čem je ale založena jeho popularita? Z velké části jsou v něm obsaženy nesmysly. Jde o záměr nebo je to pouze neschopností autorů? Upřímně řečeno, co by odborník získal tím, že by v něm publikoval?
13. 8. 2004
Speciály…

Energetická krize

Energetická krize
Za dveřmi je energetická krize. Co budeme dělat, až dojde ropa a další fosilní paliva? Sledujte vývoj alternativních druhů energie a pohonů a hledání nových ropných nalezišť.